Vi skräddarsyr resor efter era egna önskemål! Kontakta oss gärna.
Safari i malariafritt område i Sydafrika, sol och bad på härliga MauritiusTILL FÖRFRÅGAN
Paketresa 15 nätter | Omdöme: 5 av 5 | Kod: SAMAW
Tillbringa er smekmånad på en safari i Sydafrika och avsluta med sol och bad på härliga Mauritius. Ni börjar med en spännande safari i det malariafria området Pilanesberg, som är beläget utanför Johannesburg. Avsluta med sol och bad på en av Indiska Oceanens pärlor, Mauritius, med sina vita stränder och vajande palmer.
FÄRDPLAN
I Pilanesberg tillbringar ni fyra nätter med massor av djur- och naturupplevelser. För de som önskar går det mycket bra att göra dagsutflykter till närliggande Sun City som brukar kallas "Afrikas Las Vegas". På Mauritius tillbringar ni tio nätter med sol och bad.
Dag 1: Avresa Ni reser på kvällen från Sverige och ankommer Johannesburg morgonen därpå.
Dag 2-6: Pilanesberg/Safari Vid ankomst blir ni hämtade för transfer till den malariafria nationalparken Pilanesberg, som ligger i Sydafrikas nordvästra provins. Turen går på bra vägar genom ett vackert landskap och tar ca 3,5 timme. Väl framme checkar ni in och ser er omkring lite innan det är dags för en första game drive i området. Övernattningar inklusive helpension på Ivory Tree Game Lodge, Pilanesberg.
Dag 6-15: Mauritius Fulladdade med underbara safariintryck och minnen för livet är det så dags för sol- och baddelen av er smekmånad. Transfern tar er tillbaka till flygplatsen för flyg till Mauritius. Där möter vår lokale agent upp er och kör er till 5-stjärniga hotellet Belle Mare Plage på Mauritius östkust, som av många betraktas som öns vackraste. Här bor och njuter ni i 10 nätter och tar dagarna som de kommer. Vår samarbetspartner finns alltid tillgänglig för information och eventuell bokning av utflykter och liknande. Övernattningar inklusive halvpension på Belle Mare Plage, Mauritius.
Dag 16: Hemresa Transfer till flygplatsen för återresa hem till Sverige.
Läs mer om hotellet: Belle Mare Plage Hotel
Denna resa kan med fördel förlängas eller förkortas samt kombineras med andra hotell eller varför inte även med Kapstaden i Sydafrika? Kontakta oss för kostnadsförslag.
DETTA INGÅR I RESAN
- Flyg Stockholm/Göteborg till Mauritius, med stopp i Johannesburg
- Transfer flygplatsen - Airport Grand Hotel - Ivory Tree Game Lodge och retur till flygplatsen
- 1 natt på Airport Grand Hotel i dubbelrum inkl frukost, Johannesburg
- 5 dagar/4 nätter safariprogram enligt ovan
- Transfer från flygplatsen till Belle Mare Plage t/r
- 10 nätter på Belle Mare Plage i prestigerum inkl halvpension och smekmånadspaket
Klicka på länk nedan för att göra förfrågan om resa.
|
FÖRFRÅGAN |
Annat datum, vänligen gör en förfrågan för prisoffert. |
Priset är baserat på att två personer reser tillsammans och delar boende samt flygbiljetter bokade i den billigaste bokningsklassen inklusive flygskatt. Kontakta oss för prisinformation vid fler eller färre antal resenärer samt vid avresa från annan ort eller annan tidsperiod än angivet. Vi reserverar oss för prisförändringar utanför vår kontroll.
Priset inkluderar smekmånadspaket som innefattar rabatterat pris för bruden på Mauritius. Vid ankomst på Belle Mare Plage står en bukett orkidéer, en flaska vin och lite kanapéer på rummet. Under vistelsen får ni en speciell "candlelight dinner" och varsin gåva innan avresa. Minimum övernattningar på detta hotell är 5 nätter.
Ett vigselbevis ej äldre än 9 månader ska medtagas och eventuellt visas upp för hotellet på Mauritius.
För vistelser som påbörjas och avslutas inom perioden 8 januari - 30 november 2011 på Belle Mare Plage, ges viss boka tidigt rabatt vid bokning minst 30 dagar före avresa. Kontakta oss för en mer detaljerad offert.
|