Tobago och Trinidad - Sandy Point Village Hotel och Alicia´s HouseTILL FÖRFRÅGAN
Paketresa 15 nätter | Omdöme: 3 av 5 | Kod: CATT2
Kombinera lilla Tobago med Trinidad! Ett land med två öar som skiljer sig från varandra på många sätt. Tobago är en liten paradisö med vackra härliga stränder, regnskog och förstummande natur. Trinidad är främst för naturälskare och är känt för sin fantastiska natur, ett rikt djurliv och den årliga karnevalen. Port of Spain är en modern storstad, känd för sin puls och bra shopping. Reseförslaget är uppdelat på nio dagar på Tobago och fem dagar på Trinidad.
FÄRDPLAN
Resans första anhalt är Tobago, dit ni flyger via London. Ni flyger till London Heathrow kvällen innan och byter flygplats till London Gatwick varifrån flyget till Tobago går nästa dag. Övernattning sker på ett hotell nära flygplatsen.
På Tobago bor ni nära havet på Sandy Point Village Hotel, beläget i Crown Point. Här tillbringar ni lata dagar på stranden eller vid poolen, det finns också en mängd aktiviteter att ägna sig åt, till exempel snorkling från glasbottenbåt, ö-turer, ett besök i huvudorten Scarborough och en mängd olika utflykter.
Efter nio dagar på Tobago flyger ni till Trinidad och huvudstaden Port of Spain där pensionatet Alicia´s House ligger. På Trinidad spenderar ni resterande fem dagar. Port of Spain är en modern storstad med ca 300 000 invånare och känd för sin puls och bra shopping. Det går utmärkt att göra utflykter från Port of Spain, till exempel ö-rundturer, besöka träskområden, regnskogen, pan yards (där det spelas på oljefat) och vackra stränder.
Läs mer om hotellen: Sandy Point Village Hotel Alicia´s House
Observera att det går att förkorta eller förlänga resan med valfritt antal nätter på varje ö. Ni kan även börja resan på Trinidad och avsluta med Tobago alternativt börja med några nätter på Tobago och besöka Trinidad i mitten av resan, för att sedan avsluta vistelsen på Tobago.
Obs! Flyg utan övernattning finns, kontakta oss för pris.
DETTA INGÅR I RESAN
- Flyg från Stockholm/Göteborg till Tobago tur och retur
- 1 natt på hotell vid London Gatwicks flygplats i dubbelrum
- Transfer från flygplatsen till hotellet tur och retur, Tobago
- 9 nätter på Sandy Point Village Hotel i lägenhet, Tobago
- Flyg från Tobago till Trinidad tur och retur
- Transfer från flygplatsen till hotellet tur och retur, Trinidad
- 5 nätter på Alicia´s House i dubbelrum inklusive frukost, Trinidad
Klicka på länk nedan för att göra förfrågan om resa.
|
FÖRFRÅGAN |
Annat datum, vänligen gör en förfrågan för prisoffert. |
Priset är baserat på att två personer reser tillsammans och delar boende samt flygbiljetter bokade i den billigaste bokningsklassen inklusive flygskatt. Kontakta oss för prisinformation vid fler eller färre antal resenärer samt vid avresa från annan ort eller annan tidsperiod än angivet. Vi reserverar oss för prisförändringar utanför vår kontroll.
Transferkostnad mellan flygplatserna i London tillkommer.
|