Paketresa i 15 dagar | Vårt omdöme: 2+ av 5 |
Kod: DOM1
Följ med på en resa fylld med upplevelser och aktiviteter i en fantastisk natur som bjuder på regnskog, en kokande sjö, valar, vattenfall, mangroveträsk, floder, hänförande dalar, papegojor, blommor, vackra växter och mycket mera. Dominica är ett grönt paradis som helt enkelt måste upplevas! Ni börjar resan med härliga dagar på Barbados.
Resan sker med Virgin Atlantic som flyger till Barbados via London. Ni flyger till London Heathrow kvällen innan och byter flygplats till London Gatwick varifrån flyget till Barbados går nästa dag. Övernattning sker på ett hotell nära flygplatsen.
Ni inleder resan på Barbados där ni bor sex nätter på Carib Blue Apartments. På Barbados väntar avkopplande dagar med sol och bad, därefter flyger ni vidare med Liat Airlines till Dominica där ni bor åtta nätter på Hibiscus Valley Inn i bungalow i utkanten av regnskogen. Ett unikt äventyrspaket väntar på Dominica. Resan hem sker från Antigua.
Dag 1: Avresa Avresa från London (anländer till London dagen innan) till Barbados där ni kommande två nätter bor på enkla men charmiga Carib Blue Apartments, med perfekt läge ett stenkast från havet vid Dover Beach.
Dag 2-7: Barbados Dessa dagar är helt lediga för egna aktiviteter.
Dag 7: Barbados - Dominica Ni flyger med Liat Airlines från Barbados till Dominica, där ni blir hämtade för transfer till Hibiscus Valley Inn. Resten av dagen är fri för egna aktiviteter.
Dag 8: Vattenfall och caribindianer Äventyret börjar med en relativt lugn kombination av hiker och naturupplevelser. Ert första stopp är vattenfallet Twin Falls. För att komma dit måste ni först vandra genom en dominicansk gård för att sedan bege er ut på en enkel 15-minuters hike i regnskogen. Det första vattenfallet är 25 meter högt med en liten grotta i direkt anknytning. De som vill kan bada i fallet medan de mer äventyrslystna bestiger en sluttning för att komma till ett 20 meter högt, vitt sulfat-vattenfall som har färgats av öns vulkaniska aktivitet. Efter Twin Falls fortsätter färden till den vackra Emerald Pool och därefter åker ni norrut mot Karibterritoriet (Carib Reserve). Här bor caribindianerna, vilka tillhör den sista ursprungliga befolkningen i Västindien. Ni får en unik inblick i indianernas traditioner, kultur och historia. Ni avslutar dagen med att köra upp till "Horse back ridge", vilket ger en magnifik vy av Dominicas dalar och berg. Härifrån kan ni se Hibiscus Valley Inn som en liten prick bredvid Paugeafloden. Frukost, lunch och middag ingår denna dag.
Dag 9: Stranden Denna dag njuter ni av den ostörda "Batibou Bay". Den 400 meter långa vulkanstranden är naturligt kantad med kokosnötspalmer och belägen utmed den vackra norra kusten av ön. Frukost, lunch och middag ingår denna dag.
Dag 10: Södra turen med Champagnesnorkling och valsafari Denna dag beger ni er till den södra delen av ön och ni börjar med att åka till den allra sydligaste udden på Dominica till det lilla fiskesamhället Scottshead. Här möts det lugna Karibiska havet och den vågiga Atlanten. Nästa stopp är Champagne vilken är en speciell plats att snorkla på, den är belägen endast 10 meter ut från stranden (medtag egen snorkelutrustning). Som namnet avslöjar är man omgiven av hundratals luftbubblor som kommer från sulfatventiler på havsbotten. Det är bokstavligen som att bli nerdoppad i ett champagneglas, för att inte tala om alla färgglada fiskar och koraller man ser. Efter lunch tar ni båten ut för att skåda valar. Dominica är utnämnd till "The whale watching Capital of the Caribbean" och har en mycket bra valskådning med mellan 90 till 95 % chans att se valar. Här kan ni se kaskelotter med sina kalvar. Det finns också gott om grindvalar, spinnardelfiner och fläckiga delfiner. Den exklusiva lilla pygmékaskelotten och falsk späckhuggare är andra valar som ni har möjlighet att se. Frukost, lunch och middag ingår denna dag.
Dag 11: River Tubing och Rastaman Hike Efter frukost är det dags för River Tubing längs den vackra Paugeafloden. Ni startar färden vid Hibiscus Valley Inn och i drygt en timme glider ni ner för floden genom en orörd och exotisk natur. Efter River Tubing åker ni tillbaks till Hibiscus Valley Inn för lunch och en stunds vila. Efter lunchen tar ni er ut i regnskogen tillsammans med en lokal rastamanguide som är mycket uppskattad för sin kunskap om alla regnskogens olika medicinska örter, träd och användningsområden. Guiden visar hur rastafolket överlever i regnskogen och hur de lever i harmoni med både kropp, själ och natur. Det finns möjlighet att ta ett dopp i floden som slingrar sig genom regnskogen. Frukost, lunch och middag ingår denna dag.
Dag 12: Boiling Lake Uppstigning sker tidigt för vandringen till Boiling Lake – känd som världens största kokande vulkansjö. Vandringen tar ca 2,5 timme och tar er högt upp bland bergen, genom djup regnskog och the Valley of Desolation till sjön där ni faktiskt kan koka ett ägg. Ett måste på denna vandring är att bada i de varma vulkanvattenfallen som ligger utmed vandringsstigen. Som avslutning simmar ni in i "Titou Gorge" som är en spricka i berget där det finns olika grottor. I slutet av en av grottorna ser man två vattenfall, vilket gör det hela till en mycket spektakulär upplevelse och en av höjdpunkterna på resan. Frukost, lunch och middag ingår denna dag.
Dag 13-14: Fria aktiviteter Dessa dagar är fria för egna aktiviteter. Frukost ingår.
Dag 15: Hemresa Äventyret på Dominica är slut och det är dags för hemfärd via Antigua. Frukost ingår denna dag.
För de som vill avsluta med några dagars sol och bad på Antigua eller Barbados är det fullt möjligt att förlänga resan. Det går även att börja resan med färre dagar på Barbados och avsluta vistelsen antingen på Barbados eller Antigua. Kontakta oss för mer information om ni önskar den typen av upplägg.
Turerna kan eventuellt läggas i annan ordning när ni väl är på plats, för att upplägget ska bli så trevligt som möjligt. Till exempel undviks besök vid Emerald Pool om det den dagen skulle komma ett kryssningsfartyg till Dominica, då även de brukar ha utflykter dit.
Läs mer om hotellen: Carib Blue Apartments Hibiscus Valley Inn
Obs! Flyg utan övernattning finns, kontakta oss för pris.
- Flyg med British Airways/Virgin Atlantic till Barbados, hem från Antigua
- 1 natt på hotell vid London Gatwicks flygplats i dubbelrum
- 6 nätter på Carib Blue Apartments i studio, Barbados
- Flyg med Liat Airlines från Barbados till Dominica
- 8 nätter på Hibiscus Valley Inn i bungalow, Dominica
- Transfers, utflykter och måltider enligt program ovan
- Flyg med Liat Airlines från Dominica till Antigua för hemfärd
Bokning / förfrågan
|
Förfrågan |
Annat datum, gör en förfrågan för prisoffert. |
Priset är baserat på att två personer reser tillsammans och delar boende samt flygbiljetter bokade i den billigaste bokningsklassen inklusive flygskatt. Kontakta oss för prisinformation vid fler eller färre antal resenärer samt vid avresa från annan ort eller annan tidsperiod än angivet. Vi reserverar oss för prisförändringar utanför vår kontroll.
Kostnad för transfer mellan flygplatserna i London tillkommer.
|